twitter
telegram
instagram
Tamasha
aparat
mpharma

دکتر هاله حامدی‌فر؛ مدیرعامل شرکت داروسازی سیناژن و عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ضمن اشاره به توانمندی‌ و ظرفیت‌های صنعت داروسازی ایران و اهمیت آن برای کشور در شرایط کنونی می‌‌گوید: «هر فعالیت تولیدی و خدماتی به محمل و فضایی برای نمایش و معرفی خود نیاز دارد و نمایشگاه چنین امکانی را برای صنعت داروسازی فراهم می‌کند. نمایشگاه‌‌های ما می‌توانند خیلی خیلی مفیدتر از چیزی باشند که الان هستند، به شرط آن‌که روابط دیپلماتیک خیلی بهتری داشته باشیم. فعالان صنعت دارو همدیگر را می‌شناسند و نمی‌خواهیم صنایع به خودشان معرفی شوند، یک هدف‌ نمایشگاه این است که بتوانیم توانمندی‌‌های صنعت را به مسئولان معرفی کنیم و هدف دیگر یافتن همکار و مشتریان جدید از طریق این معرفی‌هاست.» دکتر حامدی‌فر در ادامه درباره اهداف نمایشگاه می‌گوید: «مهم است که بتوانیم سرمایه‌گذارهای خارجی را جذب کنیم، مسیرهای صادراتی را باز کنیم یا خود ما برای تولید سرمایه‌گذاری مشترک در کشورهای دیگر داشته باشیم و... واقعیت این است که روابط خارجی و دیپلماتیک ایران هیچ وقت بی‌تنش نبوده است ولی در یکی دو سال اخیر به قدری چالش داشته که حتی نگه داشتن روابط قبلی هم سخت شده است چه برسد که بخواهیم روابط و همکاری‌های جدیدی ایجاد کنیم؛ بنابراین اگر نمایشگاه‌ها همزمان با ایجاد روابط دیپلماتیک باشد به صنعت کمک بیشتری خواهد کرد.» مدیرعامل شرکت داروسازی سیناژن معتقد است ایران‌فارما به‌طور محسوسی در چند دوره گذشته رشد داشته و توضیح می‌دهد: «امسال در همه‌گیری کرونا و با توجه به جابه‌جایی زمان برگزاری، نمی‌‌دانیم شرایط چگونه خواهد بود. ایران ‌فارما در این چند دوره رشد داشته ولی از جایی به بعد رشد کردن و بهتر شدن کار سختی می‌شود، وقتی بخواهید چیزی را از متوسط پیش ببرید و به خوب تبدیل کنید، راحت جلو می‌رود ولی برای از خوب به عالی رسیدن، مسیر خیلی سخت می‌شود. ایران ‌فارما الان در مرحله خوب قرار دارد ولی هدفش باید عالی شدن باشد.»

دکتر امیرحسین حاجی‌میری داروساز و عضو تیم نظارت بر زنجیره تامین شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین در گفتگو با ستاد اجرایی نمایشگاه ایران‌فارما از ادبیاتی که در داروسازی کشور غالب شده است انتقاد دارد و نتیجه‌ آن‌را نوعی رخوت و نگرانی دائمی می‌داند و توضیح می‌دهد: «همه ما حرف‌های مشابه می‌زنیم، گله‌مندی‌های مشابه داریم، مشکلات را تحلیل می‌کنیم و دلایل آن‌را می‌گوییم ولی فقط تا مرحله طرح مساله ادامه می‌دهیم و برای ارائه راه‌حل منتظر دیگران می‌شویم و توقع داریم این مشکلات برایمان حل شود.» به اعتقاد دکتر حاجی‌میری در میانه بحث و گفتگوهای همیشگی درباره مسائل و موضوعات دارویی به تلنگر هم نیاز داریم، باید از خودمان بپرسیم چرا نمی‌توانیم به یک تصمیم واحد برسیم؟ خیلی از سرفصل‌ها و مشکلات داروسازی که به فکر، بررسی و ارائه راه‌حل نیاز دارند، در یک بستر کلیشه‌ای قرار گرفته‌اند و با قضاوت‌های سطحی تحلیل می‌شوند. در شرایطی که داروسازی بیش از هر زمانی به اتحاد و همکاری نیاز دارد، ‌افراد این حوزه به دلیل مسائل کم اهمیت از هم دور می‌شوند.

دکتر حاجی‌میری نمایشگاه‌ها را یکی از مهم‌ترین ابزارهای برقراری ارتباط بین صنایع و شرکت‌ها می‌داند، فضاهایی که متخصصین با ذهنیت‌های مختلف و چشم‌اندازهای گوناگون ولی در نهایت برای یک هدف و مقصود مشترک دور هم جمع می‌شوند. دکتر حاجی‌‌میری درباره اهمیت فعالیت ایران‌فارما می‌گوید: «این نمایشگاه نیز فرصتی برای جمع شدن افراد مرتبط با دارو و تبادل آرا فراهم می‌کند. ایران‌فارما در طول این چندسال پیشرفت داشته و مخاطبان بیشتری را جلب کرده است. این نمایشگاه فضای مناسبی است تا فعالان حوزه دارو با رویکردهای مختلف کنار هم قرار بگیرند و تبادل نظر داشته باشند. علی‌رغم تمام محدودیت‌های بین‌المللی که برای کشور ایجاد شده است، ایران‌فارما می‌تواند بعضی شرکت‌های خارجی را به کشور بیاورد و‌ مسیری برای تسهیل ارتباط اثربخش با دنیا است.

دکتر عباس کبریایی زاده؛ عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، نمایشگاه ایران فارما را دستاوردی برای صنعت داروسازی کشور می‌داند که بیان‌گر توان ملی است و در این مورد توضیح می‌دهد: «این فضا و فعالیت نوعی اعلان ظرفیت‌های ملی صنعت کشور است و نقش تابلویی را دارد که مسئولان کشور از دیدن آن لذت می‌برند. مسئولان با دیدن نتایج درج شده بر این تابلو باید تلاش کنند تا از طریق تسهیل صادرات، رفع بروکراسی‌ها و کاهش ساختار پدرسالارانه‌ای که بر کل صنعت حاکم کرده‌اند، از صنعت و دستاوردهای آن حمایت کنند.»

دکتر کبریایی‌زاده در ادامه افزود: «نه تنها باید این تابلوی ارزشمند را به زیبایی حفظ کنیم بلکه باید برای حضورمان در عرصه‌های بین‌المللی و کسب و حفظ این بازارها محقق تلاش نماییم.»

او در پایان تاکید کرد: در یک جمله ایران فارما را تابلویی جذاب و خوشایندی می‌بینم که توانمندی نظام دارویی کشور را به نمایش می‌گذارد.

ششمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما به عنوان بزرگترین رویداد تخصصی دارو و صنایع توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان غذا و دارو،۲۲ الی ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد. ایفسا در این دوره از نمایشگاه به عنوان حامی دانشجویی با برگزاری دوره های آموزشی، رقابت و کمپین های سلامت عمومی در کنار شما دانشجویان عزیز خواهد بود.

مهندس حامد کیخا؛ مدیرعامل داروسازی عماد درمان پارس در گفتگو با ستاد اجرایی نمایشگاه ایران‌فارما گفت هر نمایشگاه قابل اعتنایی که مورد توجه شرکت‌ها و صنایع است، سیری برای پیشرفت طی کرده و ایران فارما نمایشگاه جوانی به حساب می‌‌آید که با گذشت زمان نتایج بیشتر و بهتری خواهد داشت. او در همین مورد افزود: وضعیت کنونی برآیند شرایط اقتصادی، سیاسی و تعامل‌های جهانی ماست. وقتی نمایشگاه در سال‌های تحریم برگزار می‌شود طبیعتا نمی‌توانیم شرکت‌های زیادی از کشورهای مختلف در ایران حضور داشته باشند.
کیخا در ادامه گفت: «امیدواریم هرچه سریع‌تر تحریم‌ها برداشته شود و امکان حضور شرکت‌های خارجی در مقیاس بزرگ‌تری از وضعیت کنونی فراهم شود و ایران فارما نمایشگاه موثرتری باشد.»

مهندس حامد کیخا؛ مدیرعامل داروسازی عماد درمان پارس در گفتگو با ستاد اجرایی نمایشگاه ایران‌فارما گفت هر نمایشگاه قابل اعتنایی که مورد توجه شرکت‌ها و صنایع است، سیری برای پیشرفت طی کرده و ایران فارما نمایشگاه جوانی به حساب می‌‌آید که با گذشت زمان نتایج بیشتر و بهتری خواهد داشت. او در همین مورد افزود: وضعیت کنونی برآیند شرایط اقتصادی، سیاسی و تعامل‌های جهانی ماست. وقتی نمایشگاه در سال‌های تحریم برگزار می‌شود طبیعتا نمی‌توانیم شرکت‌های زیادی از کشورهای مختلف در ایران حضور داشته باشند.
کیخا در ادامه گفت: «امیدواریم هرچه سریع‌تر تحریم‌ها برداشته شود و امکان حضور شرکت‌های خارجی در مقیاس بزرگ‌تری از وضعیت کنونی فراهم شود و ایران فارما نمایشگاه موثرتری باشد.»

دکتر علی شریف اعلم؛ رئیس اداره مواد اولیه سازمان غذا و دارو به این نکته اشاره می‌کند که ‌که نمایشگاه‌های تخصصی دارو سابقه طولانی در دنیا دارند و فعالیت آن‌ها را برای صنعت داروسازی ایران ضروری است، او در ادامه اضافه می‌کند: «هر چند کشور ما دیر وارد این عرصه شده ولی همین ورود هم لازم بوده و شروع آن، فعالیت مثبت بوده است. نمایشگاه‌ها محل تلاقی شرکت‌های تولیدی مختلف هستند و جای دیگری نمی‌توان در یک بازه زمانی کوتاه و یک مکان مشترک، تعداد زیادی شرکت‌ و تولیدکننده را به صورت همزمان کنار هم داشت تا از پیشرفت‌ها، وضعیت تولیدات جدید، نکات مورد نظر یکدیگر و... با خبر شوند. نمایشگاه بهترین فرصت و فضا برای ارتباط شرکت‌ها با یکدیگر و کمک به بخش‌های مختلف صنعت است.»

دکتر علی شریف اعلم درباره ظرفیت‌ها و دستارودهای ایران فارما می‌گوید: «با رفع تحریم‌ها و آزاد شدن رفت و آمد‌های بین‌المللی ایران فارما به پتانسیل‌های خود دست می‌یابد و با حضور ویزیتورها، نمایندگان و مدیران شرکت‌های خارجی، صادرات و سرمایه‌گذاری در صنعت کشور، می‌‌توان به اهمیت و جایگاه نمایشگاه‌ها پی برد.»

دکتر پیام سیفی؛ مدیر عامل شرکت داروسازی آنی درمان، شرایط فعلی را برای شرکت‌های کوچک و نیز مجموعه‌هایی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، سخت‌تر می‌داند و دلیل می‌‌آورد: «یک شرکت تازه تاسیس باید با هزینه‌های سرسام‌آور خط تولید را خریداری کند اما برای تامین مواد اولیه نمی‌تواند ارز تخصیصی بگیرد، طبیعتا از قبل هم موجودی انبار نداشته است و ناچار ماه‌ها خط تولید بلااستفاده خواهد ماند.» دکتر سیفی گفت: روند نمایشگاه ایران‌فارما طی سال‌های گذشته رو به رشد است، ایران فارمای ۲۰۱۹ بستر مناسبی برای صادرات فراهم کرده بود و می‌توانستیم تعامل خیلی خوبی با نمایندگان شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه داشته باشیم.» دکتر سیفی افزود: مشارکت بالای صنعت در ایران فارما، بخش‌های آموزشی و برگزاری کارگاه‌ها و پنل‌های تخصصی را جزو ویژگی‌های مثبت این نمایشگاه است.

به گفته دکتر پیام سیفی مهم‌ترین ظرفیت و دستاورد ایران فارما کمک به صنعت داروسازی برای ارتباط با شرکت‌های خارجی و صادرات داروهای تولید داخل است و برای رسیدن به چنین هدفی نیازمند یک برنامه جامع برای تسهیل شرایط صادرات هستیم یعنی از یک طرف با تسهیل مبادلات ارزی و از طرف دیگر با تدوین قوانین و سیاست‌های ثابت در حوزه دارو، وضعیت صنعت تثبیت و قابل پیش‌بینی شود تا تولیدکنندگان بتوانند در این زمینه برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشند.

 

دکتر سید علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران معتقد است افزایش میزان اعتماد مردم به داروهای داخلی در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست و به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. او در این مورد می‌گوید: «بدون تردید یکی از روش‌هایی که در فرهنگ‌سازی، معرفی و ایجاد اعتماد به داروهای داخلی نقش دارد برپایی نمایشگاه‌های سالانه است که ایران فارما معتبرترین نمایشگاه کشور در سال‌های اخیر بوده است.»

دکتر فاطمی ادامه می‌دهد: «پزشکان و متخصصان و حتی مردم می‌توانند در این نمایشگاه حاضر شوند و با دستاوردهای داروسازی کشور آشنایی پیدا کنند، نه این‌که صرفا آمارهایی از میزان تولید دارو داده شود. بعضی آمارها تکراری شده است همه می‌دانیم ۹۷ درصد داروی مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، باید در این نمایشگاه‌ها نشان داده شود اثربخشی داروها چقدر است، آزمایش‌های بالینی در بخش‌های مختلف چه مراحلی را طی می‌کند و... از این طریق اعتماد به داروی داخلی را افزایش دهیم.»

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با توجه به حضور خود در ۲ یا ۳ دوره نمایشگاه، مسیری را که ایران‌فارما در این چند سال طی کرده است، رو به پیشرفت می‌داند و اضافه می‌کند: «حضور شرکت‌ها از نظر کمی و کیفی طی این سال‌ها افزایش پیدا کرده است و به این تداوم خوش‌بین هستم. هر چند مشکلات کشور روی صنعت داروسازی اثر می‌گذارند و امیدوارم این روند رو به بهبود و مثبت ادامه پیدا کند.»

گفتنی است ششمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 22 تا 24 فروردین 1400 در مصلای امام خمینی برگزار خواهد شد.

به گزارش ستاد خبری ششمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌فارما، ثبت نام کارگاه‌های آموزشی این نمایشگاه از امروز ۲۳ اسفندماه آغاز شد.

در انتخاب کارگاه‌های این دوره تلاش شده موضوعاتی انتخاب شوند که از حیث سابقه برگزاری، جدید؛ از نظر موضوعات، متنوع و جذاب و در برگیرنده طیف وسیعی از سلایق و هم‌چنین از لحاظ ارایه با بهره‌مندی از اساتید با دانش روز و خوش تدریس برگزار شود. این کارگاه‌ها با توجه به فضای بازدیدمحور نمایشگاه و شرایط شیوع ویروس کرونا عموماً کوتاه مدت طراحی شده‌ و مسئول اجرایی نمایشگاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با شعار #ایمن_برگزار_میکنیم تلاش خواهند کرد تا فضای مناسبی و بهداشتی را برای آموزش و مهارت علاقهمندان به این کارگاه‌ها فراهم آورند.

هم‌چنین عناوین کارگاهی و پانل‌های جذابی برای مخاطب دانشجو طراحی شده‌ که در کنار کارگاه‌ها و پانل‌های عمومی برگزار خواهند شد.

علاقه‌مندان می‌توانند به منظور ثبت‌نام به آدرس سایت نمایشگاه به نشانی www.iphexpo.com بخش "ثبت‌نام کارگاه" مراجعه کرده و از این طریق ثبت نام نمایند.

نکته: ظرفیت ثبت‌نام در این کارگاه‌ها محدود است.

ارتباط با ما

نماینده‌های ما